PIC12HV609-I/SN Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : PIC12HV609-I/SN
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : PIC® 12F
Contact Now
PIC12HV609-I/SN Specifications
Part Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 5
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2 V ~ 5 V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)